Prestiżowy projekt rządu Belgii dla Pani dr Kristine Petrosyan

Z przyjemnością informujemy, że dr Kristine Petrosyan otrzymała prestiżowy projekt rządu Belgii Special Research Fund (Bijzonder Onderzoeksfonds, BOF24KV09): Potential of PGP seed endophytes for improvement of plant development and their effect on mitigation of metal stress in agricultural crops (Medicago sativa). Celem projektu jest określenie  roli mikrobiomów nasion, posiadających cechy promocji wzrostu roślin (PGP). Badane będą w mechanizmy  obronne roślin z udziałem bakterii w środowiskach zanieczyszczonych związkami cynku. Projekt będzie realizowany we współpracy z uznanymi w świecie naukowcami – profesorem Jaco Vangronsveld i dr Sofie Thijs.
Dr Petrosyan  jest pierwszą absolwentką Szkoły Doktorskiej UJK, która w listopadzie 2023 roku obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską,  na podstawie której otrzymała podwójny dyplom Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Hasselt University w Belgii.  Od 1 marca 2024 roku dr Pertosyn jest zatrudniona w Instytucie Chemii na stanowisku asystenta naukowo- dydaktycznego.
Gratulujemy sukcesu Pani doktor.