W związku z uroczystością pożegnalną dedykowaną śp. Profesorowi Beniaminowi Lenarcikowi pragniemy podzielić się ze społecznością akademicką niżej zamieszczoną informacją o tym jak na tle naszej Uczelni rozwijał się Instytut Chemii i jaką rolę odegrał w tym procesie śp. Profesor Lenarcik. Żegnając Profesora wspomnieniami podzielił się dr Jacek Kulig, długoletni współpracownik i doktorant.

Chcemy tym samym powiedzieć Założycielowi i Organizatorowi Zakładu Chemii, aktualnego Instytutu Chemii UJK, Non omnis moriar …

Współpracownicy i Dyrekcja

„Wspomnienie śp. prof. dr hab. Beniamina Lenarcika

W 1969 roku została powołana w Kielcach Wyższa Szkoła Nauczycielska. Jej zadaniem miało być kształcenie nauczycieli dla potrzeb szkół podstawowych i zasadniczych szkół zawodowych. Początkowo studenci studiowali na sześciu kierunkach, głównie humanistycznych.W 1971r do Kielc przeprowadził się z Gdańska doc. dr Beniamin Lenarcik, który po ukończeniu w 1958r. studiów chemicznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku (obecnie Uniwersytet Gdański) doktoryzował się w 1965r. w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Do Kielc przyszedł z wizją utworzenia pełnoprawnych studiów chemicznych i stworzenia prężnego akademickiego środowiska chemicznego. Było to zamierzenie ambitne ale niełatwe. Nie było bazy materialnej, nie było odczynników chemicznych, sprzętu laboratoryjnego, a przede wszystkim ludzi. Profesor Lenarcik przystąpił energicznie do działania zatrudniając już w 1971r pierwszego pracownika, absolwenta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, śp. dr Marka Wiśniewskiego, którego pożegnaliśmy w lutym br. Ja miałem zaszczyt być drugim pracownikiem podejmując pracę w Kielcach od 1 lipca 1972r. Od tego momentu Profesor kompletował kadrę naukową i dydaktyczną z największych ośrodków uniwersyteckich w Polsce. I tak zatrudniał młodych pracowników z UJ, UAM, UW, UAM i UŁ. Należy podkreślić, że prof. Lenarcik dokonywał bardzo wnikliwej i skrupulatnej selekcji przy doborze współpracowników.
W 1972 i 1973r własnymi siłami skompletowaliśmy sprzęt i odczynniki chemiczne aby móc rozpocząć kształcenie studentów. W tych przygotowaniach niewątpliwie pomocny był fakt, że prof. Lenarcik pełnił w latach 1972 – 1975 funkcję Prorektora Wyższej Szkoły Nauczycielskiej. My wtedy funkcjonowaliśmy po prostu jako Zakład Chemii liczący ok. 10 pracowników: naukowo-dydaktycznych i technicznych.
We wrześniu 1973 roku przekształcono Wyższą Szkołę Nauczycielską w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, której celem miało być kształcenie nie tylko nauczycieli dla potrzeb szkół podstawowych i zasadniczych szkół zawodowych, ale również średnich szkół ogólnokształcących.
W roku akademickim 1973/1974 uruchomiono jednolite czteroletnie studia magisterskie. Rozpoczęły się zajęcia dydaktyczne z różnych działów chemii. Prof. Lenarcik prowadził wykłady z Chemii Ogólnej oraz z Chemii Nieorganicznej. Był również specjalistą z zakresu metodyki nauczania chemii, gdyż pracując jeszcze w Gdańsku był współautorem kilku podręczników z ćwiczeniami laboratoryjnymi dla uczniów szkół podstawowych i średnich.
1 października 1975 roku Senat WSP podjął uchwałę o utworzeniu Instytutu Chemii. Pierwszym jego dyrektorem został doc. dr B. Lenarcik, który pełnił tę funkcję przez kolejne 10 lat. W tym czasie nastąpiło znaczne wzmocnienie kadrowe Instytutu. Duży udział miał w tym doc. dr B. Lenarcik, który potrafił na stałe ściągnąć do Kielc wielu samodzielnych pracowników naukowych. Na zajęcia dydaktyczne przyjeżdżali również do Kielc naukowcy o uznanym w Polsce dorobku naukowym, głównie z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym okresie powstały nowe Zakłady naukowo-dydaktyczne, a doc. dr B. Lenarcik kierował Zakładem Chemii Nieorganicznej.
Od momentu zatrudnienia swoich współpracowników prof. Lenarcik dbał o ich rozwój naukowy. Nawiązywał kontakty z silnymi chemicznymi zespołami naukowymi w całej Polsce. Prowadzone w Zakładzie Chemii Nieorganicznej badania naukowe z zakresu chemii koordynacyjnej owocowały wieloma publikacjami w uznanych polskich czasopismach naukowych a z czasem i w zagranicznych. Efektem tej pracy było 7 doktoratów, których promotorem był Prof. Lenarcik. Obrony prac doktorskich miały miejsce w takich uczelniach jak Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Politechnika Krakowska czy Uniwersytet Łódzki. Prof. Lenarcik kierował też pracami naukowymi wykonywanymi w ramach programów sterowanych centralnie, w tym grantami Komitetu Badań Naukowych. Jego zespół był rozpoznawalny w całym kraju a nawet za granicą, co potwierdzał jego udział w dorocznych zjazdach naukowych Polskiego Towarzystwa Chemicznego i europejskich konferencjach naukowych.
Prof. Lenarcik był współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych co zaowocowało jego habilitacją w 1978r. na Uniwersytecie Gdańskim. Tytuł profesora nauk przyrodniczych uzyskał w 1988 roku.
Oprócz działalności naukowej i dydaktycznej prof. Lenarcik pełnił różne funkcje społeczne w gremiach lokalnych i ogólnopolskich. Był Przewodniczącym Oddziału Świętokrzyskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego. W ramach tej działalności zorganizował w Kielcach w 1984r Ogólnopolski Zjazd Naukowy PTChem i SITPChem. Pracował również w Komitecie Głównym Olimpiady Chemicznej i w Kieleckim Towarzystwie Naukowym. Brał czynny udział w pracach senackich komisji uczelnianych:Senackiej Komisji ds. Budżetu i Aparatury Naukowo-Dydaktycznej
Senackiej Komisji ds. Dydaktyki
Senackiej Komisji ds. Inwestycji
Senackiej Komisji ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą
Senackiej Komisji ds. Rozwoju Kadry Naukowo-DydaktycznejNa uwagę zasługuje postawa prof. Lenarcika podczas wprowadzenia stanu wojennego w grudniu 1981r i podczas jego trwania, kiedy pełnił funkcję Dyrektora Instytutu. Przeprowadził Instytut przez ten trudny czas spokojnie i bez nerwowości, oczywiście w zakresie w jakim było to możliwe.
Prof. Lenarcik odznaczony został m. in. Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Był człowiekiem, który dbał o swoich pracowników i Instytut, którym kierował. Obecnie Instytut Chemii UJK mieści się w nowoczesnym gmachu, funkcjonuje w nim kilka Zakładów oraz zespołów badawczych i pracuje kilkudziesięciu chemików. Są wśród nich wychowankowie prof. Lenarcika, którzy zrobili habilitacje i posiadają tytuły profesorskie. Pamiętajmy jakie były początki Instytutu Chemii UJK i kto był jego twórcą.
W imieniu społeczności akademickiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, a szczególnie Instytutu Chemii chciałem powiedzieć śp. Panu Profesorowi dr hab. Beniaminowi Lenarcikowi: Panie Profesorze – dziękujemy.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie………

Kielce, dnia 18 października 2024 r. Jacek Kulig”