V Ogólnopolska Olimpiada Krystalograficzna”

Z okazji okrągłych rocznic, ważnych dla krystalografii, wydarzeń i ustanowienia przez ONZ roku 2014 Międzynarodowym Rokiem Krystalografii, Komitet Krystalografii PAN na posiedzeniu plenarnym w dniu 7 lipca 2012 r. postanowił organizować, począwszy od 2014 roku, cykliczną „Ogólnopolską Olimpiadę Krystalograficzną”. Organizację Ogólnopolskiej Olimpiady Krystalograficznej Komitet Krystalografii PAN powierzył wybranej w tym celu Komisji ds. Ogólnopolskiej Olimpiady Krystalograficznej. W latach 2014, 2016, 2018 i 2021 odbyły się cztery pierwsze edycje Olimpiady. W Olimpiadzie mogą brać udział studenci I i II stopnia uczelni naszego kraju oraz uczniowie szkół średnich. Obejmuje ona dwa etapy:

• Eliminacje uczelniane (kwiecień 2023, Kielce, UJK)
  • Finał krajowy (lipiec 2023, Wrocław, UWr)

Termin zgłoszeń do etapu uczelnianego organizowanego przez Zakład Syntezy i Badań Strukturalnych Instytutu Chemii UJK (agnieszka.jablonska-wawrzycka@ujk.edu.pl) upływa 24 marca 2023 r.
Termin przesyłania formularzy zgłoszeniowych uczestników etapu finałowego na adres Komisji (emichalski@wat.edu.plupływa 15 maja 2023 rUczelnię reprezentuje, wyłoniony w eliminacjach, zespół.
Piąta edycja Olimpiady odbywa się w roku akademickim 2022/23, a finał zostanie rozegrany 5 lipca 2023 r. na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 6 lipca 2023 r. o godz. 9:00 w ramach 64 Konwersatorium Krystalograficznego we Wrocławiu.
Dla laureatów, oprócz prestiżowych dyplomów, przewidziane są cenne nagrody naukowe i rzeczowe ufundowane przez sponsorujące Olimpiadę firmy: TestChem, Rigaku, Malvern Pananalytical, Polskie Towarzystwo Krystalograficzne, Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu (regulamin, zakres wiedzy krystalograficznej objętej konkursem, lista pytań do treningu przed zawodami, zadania i odpowiedzi z etapu finałowego IV OOK) podano na stronie internetowej Ogólnopolskiej Olimpiady Krystalograficznej: WWW

Informacje dotyczące etapu uczelnianego można uzyskać telefonicznie lub drogą elektroniczną
Dr Agnieszka Jabłońska – Wawrzycka
Zakład Syntezy i Badań Strukturalnych