Niezwykła chemia zwykłych rzeczy
Przyjdź i doświadcz (nie)zwykłego w noc chemicznej magii !

W dniu 15 czerwca 2018 roku w godzinach od 17.00 do 21.30 odbędzie się pierwsza CHEM-NOC pod hasłem „Niezwykła chemia zwykłych rzeczy”, której organizatorem jest Instytut Chemii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Celem tego wydarzenia jest popularyzacja nauki poprzez udział w wykładach, warsztatach i pokazach chemicznych. Wydarzenie rozpocznie się cyklem wykładów z zakresu geochemii, metrologii, chemii żywności i chemii kryminalistycznej. Pod okiem pracowników instytutu, doktorantów oraz studentów uczestnicy będą odkrywać „chemię od kuchni” poprzez lawową lampę czy kolorowy wir. W ramach warsztatów będzie można „spróbować kuchni molekularnej” oraz przygotować naturalne kosmetyki. Ciekawość pobudzą także doświadczenia związane z efektami specjalnymi i zabezpieczaniem śladów. Przeniesiemy zjawiska występujące w przyrodzie do laboratorium. Adepci dowiedzą się, gdzie znaleźć i jak rozpoznać niektóre interesujące substancje oraz jakie zjawiska wykorzystują rzeczy codziennego użytku. Do dyspozycji przeznaczonych zostanie 8 laboratoriów tematycznych, w których uczestnicy przeprowadzą samodzielnie poszczególne doświadczenia.
Wydarzenie jest kierowane do mieszkańców województwa świętokrzyskiego zarówno tych najmłodszych w wieku przedszkolnym, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jak i osób dorosłych. Mile widziane są także grupy zorganizowane, dla których terminy zostaną rezerwowane

SERDECZNIE ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW NASZEGO REGIONU!
WSTĘP WOLNY

Instytut Chemii
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Ul. Świętokrzyska 15 G
Więcej szczegółów na stronie: https://ichem.ujk.edu.pl/chemnoc.html

W programie CHEM-NOCy

Wykłady z pokazami

Piryt – od złota głupców do katastrof ekologicznych
Mikroplastik wokół nas
Czy wiesz co jesz?
Narkotyki – rodzaje, rozpoznanie i postępowanie
Elementarz metrologii

Warsztaty chemiczne

Coś dla zdrowia i urody - tajniki kosmetyków i żywności
Pisanie barwami – rozdzielanie substancji chemicznych z roślin zielonych
W kuchni jak w labie
Chemia i zjawiska przyrodnicze
Łakocie z laboratorium - kuchnia molekularna
Tik, tak, tik, tak … Chemiczne reakcje zegarowe
W krainie dreszczowców czyli efekty specjalne
Na tropie… - chemiczny detektyw